ISEE & SSAT Lessons
Our program is broken down into two major sections. These sections are the interactive practice questions and the online tutorial video lessons. Below is a brief introduction to both these sections.Interactive Questions
There are over 325 questions for the Middle Level and over 325 questions for the Upper Level Exam. After each question the tutors review the answer and explain how each answer was arrived at, reinforcing what the student already knows, or teaching the correct method of solving a potential question on the exam.
Video Lessons
You will have access to 20 videos and over 8 hours of valuable test prep material. In addition to superb teaching and review, Ms. Spiegel and Dr. Georgy provide tips and tricks that are guaranteed to improve your child's test score on their respective exam. They will learn crucial techniques to successfully improve their reading comprehension performance, and how to quickly identify hints in sentence completions and analogies.
There are also over 100 math topics that have appeared on previous ISEE and SSAT tests. We cover each of them in the videos and in the practice test questions. Visit the list of math topics covered.
Master the ISEE & SSAT Exams
- 20 Video Lessons
- Over 500 Sample Questions
- Over 700 Vocabulary Reviews
- Test Taking Tips
- Raise Your Test Scores
- 100% Guaranteed




Dan H.
We are very happy with the course and videos that we bought from the website.
We actually used the account for our son (who is upper level) and our daughter (who is lower level) so it was a real bargain for us. The cost was the same as sending the kids to a tutor for just one lesson.


Amy Pomdor
I thought I'd send a quick email that you can use on your site if you want to.
This system is excellent, full of practice questions and even videos with actual tutors.
If anyone is on the fence they should really consider buying it, it is great value.


Elly McMenemy
We spent about $2000 on tutoring for our boy before the exam, which was a lot of money.
Just came across your website and bought the package, so much great information. I'm sure he will get a lot of help from this and it is so cheap in comparison.

Mrs Fereras
We got in to our 1st choice school. I Don't think we would have done it without you. Thank you

Charlotte Wu
After 3 months of spending $85/hour for a private tutor, my son was still not ready.
We are so glad that we bought your program. My son enjoyed doing the practice questions and watched the videos instead of TV. He really felt confident when he tested. Thank you.